Allegro weszło na giełdę!

Platforma sprzedażowa Allegro wejdzie na giełdę dokładnie 12 października bieżącego roku. Obecnie wartość firmy szacuje się na 44 mld zł, a za jedną akcję trzeba będzie zapłacić 43* zł. W sumie dostępnych być 246,86* mln akcji. W konsekwencji przewiduje się, że platforma ma proponować ofertę, której wartość wyniesie 10,6* mld zł. Warunkiem jest zakup całego pakietu stabilizującego. Debiut Allegro na giełdzie okrzyknięto największym tego typu wydarzeniem w historii warszawskiej giełdy.

Cena szacunkowa za jedną akcję Allegro ostatecznie ujednolicona

Pod koniec września firma Allegro oferowała swoim inwestorom 28,57* mln nowych akcji, a także do 163,5* mln tych, które już były dostępne. Zarówno nowe akcje jak i istniejące można było nabyć w cenie od 35 do 43 zł za jedną. Bank Morgan Stanley dodatkowo dysponuje 15% akcji z dostępnej liczby.

Natomiast 25 września pojawił się aneks do prospektu platformy Allegro, który dotyczył zwiększenia dostępnej liczby akcji o kolejne 30,8* mln egzemplarzy. Z kolei 28 września firma ostatecznie ujednoliciła cenę za jedną akcję, której wartość wynosi 43 zł. Allegro oferuje swoje akcje zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i detalistom. Ci pierwsi mogą kupić łącznie 236,24* mln akcji, natomiast inwestorzy detaliczni 9,34* mln.

Rekordowy debiut Allegro na warszawskiej giełdzie już 12 października

Wraz z wejściem na giełdę, platforma Allegro ma w planach przeznaczyć wpływy netto z wyprodukowania nowych akcji i wartością kredytów na spłatę obecnego zadłużenia firmy. W ten sposób instytucja zamierza podźwignąć swoją wyporność finansową netto, a także przeznaczyć środki na cele związane z prowadzeniem swojej działalności.

Wyliczono, że firma zyska na sprzedaży akcji blisko 900,5 mln zł, gdy odliczy się wszystkie koszty związane z jej debiutem na warszawskiej giełdzie. Szacuje się, że wejście na giełdę w przypadku Allegro sprawi, że akcje firmy będą warte 10,6* mld zł, jeśli skorzysta z pakietu stabilizującego. W przeciwnym razie uzyska za sprzedane walory 9,2 mld zł. Niezależnie jednak od tego, jaką ostatecznie podejmie decyzję, już teraz nikt nie ma złudzeń co do tego, że jest to największy debiut na warszawskiej giełdzie. Ostatnio tak spektakularny wyczyn dokonało PZU, której udało się sprzedać akcje za 8,1 mld zł.

Jak Allegro może zarządzać swoimi akcjami po wejściu na giełdę?

Właściciele firmy Allegro po debiucie 12 października nie będą mogli kolejnych akcji platformy sprzedażowej przez następne 180 dni. Jeśli natomiast walory wykupili pracownicy Allegro, którzy zaliczają się do zarządu lub działu kierowniczego lub akcje zostały im przyznane na zasadzie programu inwestycyjnego, wtedy najwcześniej takie osoby mogą zacząć sprzedawać swoje papiery wartościowe, gdy upłynie 360 dni od daty debiutu Allegro na warszawskiej giełdzie.

Pracownicy zatrudnieni w Allegro będą mogli zainwestować w akcje swojego pracodawcy w momencie, gdy minie 360 dni od debiutu platformy. Każda osoba z personelu może wykupić maksymalnie 233* sztuk akcji, płacąc za każdą 43 zł. Akcje w tej liczbie mają równowartość 10 000 zł.

Allegro może błyskawicznie dostać się do WIG20

Eksperci są zdania, że platforma sprzedażowa Allegro po swoim debiucie na warszawskiej giełdzie może również w niedługim czasie dostać się do indeksu WIG20. Przewidywania są takie, że może to nastąpić nawet po trzech dniach od daty debiutu na giełdzie. Spółka Allegro mogłaby bowiem odnotować swoją obecność w indeksie WIG20 na zasadzie tzw. fast-track. Takie rokowania nie będą jednak mieć miejsca, jeśli firma Allegro nie spełni określonych warunków.

Dotyczą one wartości wskazanego indeksu, jaki instytucja ta musiałaby osiągnąć z pierwszego dnia swojej obecności w WIG20. Pierwszy dzień notowań powinien zakończyć się dla spółki osiągnięciem co najmniej 5% wartości indeksu z tego dnia.

Założenia są natomiast takie, że gdy Allegro trafi do indeksu, może wyprzedzić CD Projekt. Istnieje taka możliwość, gdy przeliczy się kapitalizację spółki, która ma wynieść 44* mld zł. Zatem, jeśli kurs CD Projekt w znacznym stopniu nie podskoczy do dnia debiutu Allegro, spółka może zająć miejsce lidera na warszawskiej giełdzie.

Wskaźnik przychodów i wpływów wyraźnie w górę w tym roku w Allegro

Posiłkując się danymi, które są dostępne w prospekcie emisyjnym, spółka Allegro uzyskała większy przychód w pierwszej połowie tego roku o niecałe 52%. Po odjęciu kosztów operacyjnych firma odnotowała czysty zysk w kwocie 289,6* mln.

W poprzednim półroczu natomiast wyniósł 195,7* mln zł. Głównym źródłem, które generuje przychód są nakładane opłaty i prowizje na użytkowników platformy sprzedażowej Allegro. Na dalszym miejscu są wpływy z reklam i związane z realizowaniem transakcji w obrębie sklepu działającego na platformie.

Firma Allegro pozyskuje również przychody w ramach udostępniania usługi w postaci porównywarki Ceneo. W ostatnim półroczu spółka odnotowała wyraźny zysk związany ze świadczeniem usług porównywania ofert, czy wyświetlania reklam.

Dalsze dobre prognozy związane ze wzrostem wpływów Allegro

Szacuje się, że przy tak dynamicznym wzroście przychodów w spółce Allegro, platforma może jeszcze zwiększyć swoje wpływy o kolejne 35%. Prognozy te ustala się na podstawie ostatniego bardzo dobrego półrocza, które było o wiele lepsze pod względem przyrostu przychodów, niż w miesiącach z ubiegłego roku. Platforma więc przewiduje, że w latach 2019-2021 uzyska większy wpływ o co najmniej 35% w każdym kolejnym roku.

Spółka Allegro przedstawiła także, jak wzrasta zainteresowanie produktami dostępnymi na platformie sprzedażowej, informując o zysku 16,01 mld zł w pierwszej połowie tego roku względem 10,36 mld zł z ubiegłego półrocza. Firma zaznaczyła, że o ile w roku 2018 wartość produktów sprzedanych wzrosła o 13,9%*, o tyle w zeszłym roku był to już wzrost na poziomie 25,4%*. Instytucja odnotowała także, że pod koniec czerwca tego roku nastąpił także wzrost liczby kupujących, którzy aktywnie korzystają z platformy. Wartość ta zwiększyła się o kolejne 13%* w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

*Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-gielda-debiut-cena-za-akcje-43-zl-kapitalizacja-44-mld-zl-notowania-od-12-pazdziernika
Call Now Button