WordPress, a szybkość działania | Część 2

W tej serii wpisów będziemy dzielić się najbardziej przydatnymi wskazówkami dotyczących optymalizacji prędkości WordPressa, aby zwiększyć wydajność WordPressa i przyspieszyć swoją stronę internetową. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka porad jak można przyspieszyć stronę internetową na silniku WordPress.
Zapraszamy!

 

Wybranie odpowiedniego dostawcy usług internetowych

Głównym czynnikiem, który wpływa na prędkość strony internetowej jest hosting strony internetowej WordPress. Początkowo może wydawać się dobrym pomysłem, aby posiadać swoją nową stronę internetową u dzielonym dostawcy usług hostingowych, który oferuje “nieograniczoną” przepustowość, przestrzeń, e-maile, domeny i więcej. Mówiąc prościej, jeśli Twój hosting jest np. dzielony, co oznacza, że serwer jest używany przez całą grupę różnych stron internetowych to efekcie rozdzielenie sygnałów między tymi stronami trwa dłużej niżeli sygnał skoncentrowany tylko na jednej z nich. Wspólne środowiska hostingowe nie zapewniają dobre czasy ładowania w godzinach szczytu ruchu, a większość z nich nie zapewniają 99 procent uptime w danym miesiącu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zaleca się ustalenie z dostawcą usług hostingowych dla czy wspierają rozwiązanie jakim jest WordPress i czy jest on w odpowiedni sposób wspierany. Mogą one dać Ci kilka wskazówek i pomysłów, jak sprawić, aby Twoja strona WordPressa szybciej. To pomoże Ci spędzić mniej czasu w optymalizacji szybkości strony WordPressa efektywnie.

 

Używaj lekkiego w rozmiarze i mało skomplikowanego kodem szablonu WordPress

Motywy WordPressa z wieloma dynamicznymi elementami, suwakami, widgetami, ikonami społecznymi i wieloma innymi lśniącymi elementami są niezwykle atrakcyjne dla oka. Ale pamiętaj o tym: jeśli mają one zbyt wiele elementów i większe rozmiary stron, to na pewno spowodują, że Twój serwer WWW to odczuję, niestety negatywnie.

Najlepszą opcją jest tutaj użycie lekkich motywów. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z jednego z domyślnych motywów WordPressa. Alternatywnie, dla bogatej w funkcje strony internetowej, można również zdecydować się na szablon, który wykorzystuje dynamiczne silniki takie jak Bootstrap lub Foundation. Dodatkowo należy upewnić się, że twórca tych szablonów zapewni nam odpowiednie wsparcie i aktualizację, które będą miały miejsce wraz z aktualizacjami samego WordPress.

 

Odpowiednia wtyczka do Cache

Caching to tymczasowe przechowywanie danych w celu szybszego i łatwiejszego dostępu następnym razem do elementów strony. Innymi słowy, pozwala on na zapisanie w przeglądarce niektórych informacji, o które najprawdopodobniej poprosi powracający gość. Cachowanie ma sens tylko wtedy, gdy jest wykonywane regularnie i dobrze. W efekcie znacznie skraca czas ładowania strony.

Strony WordPressa są “dynamiczne”. Oznacza to, że są one ładowane za każdym razem, gdy ktoś odwiedza post lub stronę w Twojej witrynie.

Aby załadować Twoją stronę, WordPress musi uruchomić proces, aby znaleźć potrzebne informacje, poskładać je wszystkie razem, a następnie wyświetlić je Twojemu użytkownikowi.

Proces ten składa się z wielu kroków i może naprawdę spowolnić Twoją stronę internetową, gdy odwiedza ją wiele osób na raz.

Dlatego też zalecamy, aby każda strona WordPressa korzystała z pluginu do buforowania. Caching może sprawić, że Twoja witryna WordPressa będzie od 2 do 5 razy szybsza.

Oto jak to działa.

Zamiast przechodzić przez cały proces generowania strony za każdym razem, Twój plugin do buforowania robi kopię strony po pierwszym załadowaniu, a następnie serwuje tę zbuforowaną wersję każdemu kolejnemu użytkownikowi.

Jak widać na powyższej grafice, kiedy użytkownik odwiedza Twoją stronę WordPress to Twój serwer pobiera informacje z bazy danych MySQL i Twoich plików PHP. Następnie wszystko to składa się na zawartość HTML, która jest przekazywana użytkownikowi.

Jest to długi proces, ale możesz pominąć wiele z nich, gdy używasz cachingu.

Dostępnych jest wiele dobrych wtyczek do buforowania WordPressa, ale zalecamy korzystanie z jednej z przykładowych: WP Rocket (premium) lub WP Super Cache (darmowa) wtyczka.

 

Zmniejsz rozmiar obrazków

Obrazy są głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost rozmiarów danej strony internetowej. Sztuczka polega na tym, aby zmniejszyć rozmiar obrazów bez uszczerbku dla ich jakości.

Jeśli zechcesz ręcznie zoptymalizować obrazy za pomocą rozszerzenia Chrome PageSpeed Insights, Photoshopa albo innych narzędzi to zajmie to dużo czasu. Na szczęście dostępne są wtyczki do prawie wszystkiego więc jak sobie też można wyobrazić, także do optymalizacji obrazu. Te, które warto wymienić to:

Użycie któregokolwiek z wyżej wymienionych pluginów na Twojej stronie WordPressa drastycznie zmniejszy rozmiary obrazu, poprawiając tym samym szybkość działania Twojej strony.

 

Minify JS oraz pliki CSS

Jeśli uruchomisz swoją stronę internetową poprzez narzędzie Google PageSpeed Insights, prawdopodobnie zostaniesz powiadomiony o zminimalizowaniu rozmiaru Twoich plików CSS i JS. Oznacza to, że poprzez zmniejszenie liczby połączeń CSS i JS oraz rozmiarów tych plików to możesz zwiększyć szybkość uruchamiania strony.

Ponadto, jeśli znasz się na tematach WordPressa, możesz przestudiować przewodniki dostarczone przez Google i dokonać pewnych ręcznych poprawek. Jeśli nie, to istnieją wtyczki, które pomogą Ci osiągnąć ten cel; najbardziej popularne jest Autoptimize, który może pomóc w optymalizacji CSS, JS, a nawet HTML swojej stronie internetowej WordPress.

 

Skompresuj rozmiar swojej strony WordPressa

Im mniejszy jest rozmiar strony, tym szybciej się ładuje.

Kompresja GZip może zmniejszyć rozmiar zawartości twojej strony internetowej o około 70 procent. Strona internetowa po skompresowaniu ładuje się szybciej ze względu na zmniejszenie przepustowości.

Kompresja GZip może być wykonana poprzez prostą instalację i aktywację wtyczki Breeze.

 

Sprawdź, czy Strona Internetowa i Baza Danych znajdują się w tym samym Centrum Danych

Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy Twoja strona WordPress i baza danych znajdują się w tym samym centrum danych. Bliskość jest zawsze ważna, gdy mówimy o hostingu i serwerach. Posiadanie strony internetowej i jej bazy danych w tym samym centrum danych wpływa świetnie na wydajność strony. To sprawi, że pobieranie postów i praca z bazą danych będzie znacznie łatwiejsza i płynniejsza.

Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się Twój serwer, należy zapytać dostawców usług hostingowych. Czasami firmy pokazują swoje lokalizacje serwerów w trakcie procesu rejestracji.

 

PHP 7 lub wyższy wersja dla najlepszej wydajności

PHP jest otwartym, serwerowym językiem skryptowym i programistycznym, używanym głównie do tworzenia stron internetowych. Większość podstawowego oprogramowania WordPress jest napisana w PHP, wraz z Twoimi wtyczkami i motywami, co sprawia, że PHP jest bardzo ważnym językiem dla społeczności WordPressa. Powinieneś się upewnić, że Twój host WordPressa oferuje wsparcie do co najmniej wersji PHP 7 lub wyższej.

Istnieją różne wersje PHP, które Twój dostawca udostępni Ci na Twoim serwerze, ale należy pamiętać, że nowsza wersja PHP 7.3 oferuje ogromny wzrost wydajności.

W rzeczywistości, w naszych ostatnich benchmarkach, jeśli porównasz PHP 7.3 do PHP 5.6 to można zauważyć, że jest on w stanie obsłużyć 3x więcej żądań (transakcji) na sekundę! PHP 7.3 jest również średnio o 9% szybsze niż PHP 7.2.

Wyłącz hotlinking

Hotlinking to termin używany, gdy jedna strona korzysta z zasobów drugiej. Na przykład, jeśli ktoś skopiował obraz z Twojej strony, to po załadowaniu jego strony ładuje obraz z Twojej strony. Oznacza to, że zużywa on przepustowość i zasoby z Twojego serwera.

Mówiąc prościej, możesz powiedzieć, że hotlinking to „zabójca pasma”.

Aby uniknąć takiej sytuacji to wystarczy umieścić poniżej linii w pliku WordPress .htaccess

  1. RewriteEngine on
  2. RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
  3. RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?EXAMPLE.com [NC]
  4. RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
  5. RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?feeds2.feedburner.com/EXAMPLE [NC]
  6. RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

 

Aktualizuj regularnie WordPress oraz szablon

Jako dobrze utrzymany projekt open source WordPress jest często aktualizowany. Każda aktualizacja nie tylko oferuje nowe funkcje, ale także naprawia problemy z bezpieczeństwem i błędy. Twój motyw WordPressa i wtyczki mogą być również regularnie aktualizowane.

 

Jako właściciel strony internetowej jesteś odpowiedzialny za to, aby Twoja strona, temat i wtyczki WordPressa były aktualizowane do najnowszych wersji. Nieprzestrzeganie tego może spowodować, że Twoja strona będzie powolna i zawodna, a Ty będziesz narażony na niebezpieczeństwa z tym związane.

 

Wyłączaj i usuwań nieużywane wtyczki

Trzymanie niechcianych wtyczek na stronach WordPressa doda olbrzymią ilość śmieci do Twoich plików internetowych. Co więcej, zwiększy to również rozmiar Twoich kopii zapasowych i obciąży Twoje zasoby serwerowe podczas generowania plików zapasowych. Lepiej pozbyć się wtyczek, których nie używasz, a także poszukać alternatywnych metod na wykorzystanie usług innych firm do automatyzacji lub planowania zadań (np. dzielenie się najnowszymi postami w mediach społecznościowych).

 

Ograniczenie zewnętrznych skryptów do minimum

Użycie zewnętrznych skryptów na Twoich stronach internetowych dodaje dużą ilość danych do Twojego całkowitego czasu ładowania. Dlatego najlepiej jest używać małej liczby skryptów, zawierających tylko podstawowe dane, takie jak narzędzia do śledzenia (jak Google Analytics) lub systemy komentujące (jak Disqus).

 

Wyłączanie pingbacków i trackbacków

Trackbacki i pingbacki pozwalają blogom powiadamiać się nawzajem, gdy nawiązują do postu. Ale w dzisiejszych czasach funkcja ta jest używana głównie przez spamerów do wysyłania trackbacków z serwisów spamowych i lepiej jest ją wyłączyć. Wszystko, co musisz zrobić, to zalogować się do swojego pulpitu WordPressa, przejść do “Ustawienia -> Dyskusja” i odznaczyć pole “Pozwól na powiadomienia o linkach z innych blogów (pingbacks i trackbacki) na nowych artykułach”. To jest to! Teraz wszystkie Twoje nowe posty będą miały wyłączone pingbacki i trackbacki.

Aby zmienić ustawienia pingów dla wszystkich swoich starych artykułów, musisz zaznaczyć wszystkie istniejące posty, masowo je edytować i wybrać “Nie zezwalaj” dla “Pings”. Kiedy skończysz, kliknij “Aktualizuj”. Wszystkie wybrane posty będą teraz działać bez pingów i trackbacków, co znacznie przyspieszy Twoją stronę.

 

Zoptymalizuj bazę danych WordPressa

Po pewnym czasie korzystania z WordPressa Twoja baza danych będzie zawierała wiele informacji, których prawdopodobnie już nie potrzebujesz. Dla poprawy wydajności możesz zoptymalizować swoją bazę danych, aby pozbyć się tych wszystkich niepotrzebnych informacji.

Można tym łatwo zarządzać za pomocą wtyczki WP-Sweep. Pozwala on na oczyszczenie bazy danych WordPressa poprzez usunięcie takich rzeczy jak zniszczone posty, rewizje, nieużywane tagi, itp. Za pomocą jednego kliknięcia zoptymalizujesz również strukturę swojej bazy danych.

 

Cieszymy się, że w tych artykułach mogłeś poznać zarówno jak funkcjonuję Twoja strona internetowa oraz jak poprawić jej szybkość. W kolejnym artykule przyjrzymy się kwestii SEO 🙂
Call Now Button