Darmoszki – Tekst i typografia | Część #5

#Darmoszki to seria wpisów o darmowych linkach, plikach oraz programach, które mogą przydać się zarówno doświadczonym, jak i początkującym projektantom oraz freelancerom.
W dzisiejszym wpisie prezentujemy darmowe narzędzia przydatne w pisaniu tekstów oraz doborze fontów na stronę. Z nami poprawnie zredagujesz tekst, dobierzesz odpowiednie słownictwo i wybierzesz świetnie pasujące kroje do twoich projektów. Startujemy!

https://www.baseline-type.com

To strona dla każdego, kto chce łatwo poprawić typografię na swojej stronie internetowej. Baseline zapewnia połączenia ponad 30, świetnych par fontów z możliwością szybkiego wdrożenia kodu w HTML i CSS.

https://www.canva.com/font-combinations/

Canva eliminuje problem parowania fontów, łącząc świetne kombinacje do swoich potrzeb projektowych. Znajdziemy tu ponad 60 najlepszych dopasowań do swojego ulubionego kroju. Typography made easy!

https://fontjoy.com

Fontjoy pomaga projektantom wybrać najlepsze łączenia czcionek za pomocą sieci neuronowej. To świetne narzędzie, mieszając i dopasowując różne kroje, możemy uzyskać idealne parowanie fontów dla web designerów przy pomocy Google Fonts.

https://fontsinuse.com

Fonts in use to niezależne archiwum typografii. Na podstawie przykładów przekazanych przez użytkowników, witryna bada i dokumentuje projekty graficzne w celu poprawy znajomości i oceny typograficznej. Projektanci mogą używać strony do badań, wyboru typu kroju lub parowania czcionek.

https://typespiration.com

Type spiration to strona gdzie znajdziemy rodziny i kombinacje fontów, palety kolorów oraz gotowe kody CSS. To genialne źródło inspiracji dla grafików, szukających pomysłów na swoje nowe strony internetowe. Możesz szybko znaleźć fonty użyte w poszczególnych przykładach, pobrać je oraz włączyć do projektu.

https://www.glyphy.io

Glyphy to proste narzędzie online, które umożliwia łatwe kopiowanie znaków specjalnych i symboli, znanych również jako glify, do schowka urządzenia. Dzięki temu można je wkleić do dowolnego dokumentu lub aplikacji. Z łatwością kopiuj i wklejaj około 250 glifów!

http://usemodify.com

Use & Modify to osobisty wybór pięknych, eleganckich, punkowych, profesjonalnych, niekompletnych i dziwnych krojów. Licencje typu open source umożliwiają ich swobodne używanie i modyfikowanie. Zapewnij stronie nowoczesny zestaw fontów, ręcznie wybieranych przez miłośników typografii i kultury.

https://grtcalculator.com

Za pomocą kalkulatora GRT możesz odkryć idealną typografię dla swojej witryny, wprowadzając swój font, jego dowolny rozmiar i szerokość. Zoptymalizujemy tu rozmiar, wysokość linii oraz liczbę znaków w wierszu. GRT pozwala na eksperymentowanie z krojami na dowolnym urządzeniu, który zapewnia podstawowe elementy potrzebne w każdym projekcie.

https://alternatype.net

Alternatype to projekt stworzony przez pasjonatów, który pomaga znaleźć darmowe fonty o funkcjach podobnych do najbardziej znanych krojów pisma. Każdy krój jest dokładnie wyselekcjonowany i starannie analizowany, a przy tym może być alternatywą tak wiarygodną, ​​jak to możliwe, do jej komercyjnego i płatnego odpowiednika.

https://fontba.se

FontBase to menedżer fontów nowej generacji, stworzony przez projektantów dla projektantów. Błyskawiczny, z pięknym interfejsem i całkowicie za darmo. Działa na komputerach Mac i Windows. Główną ideą FontBase jest aktywacja i dezaktywacja fontów, bez konieczności ich instalacji.

https://www.synonimy.pl

Bardzo przydatny słownik synonimów języka polskiego. Jest bardzo obszerny oraz wygodny w użyciu. Otóż hasła ułożone są alfabetycznie, dzięki czemu można szybko dotrzeć do poszukiwanego słowa i jego synonimów. Każde hasło zostało opracowane przez autora indywidualnie. Jak wspomina autor słownika, codzienny kontakt z językiem stanowi stałe źródło nowych wpisów!

http://www.zecerka.pl

Zecerka to prosta, typograficzna korekta tekstu online. Wklejając swój tekst, poprawi ona za nas błędy w pisowni, a my będziemy mieli pewność, że nas tekst jest poprawny pod względem gramatycznym. Korektor Zecerki to fantastyczna opcja dla tych, którzy mają problemy z napisaniem poprawnego tekstu.

Smacznego! 🙂

Call Now Button