WordPress, a szybkość działania | Część 1

W tej serii wpisów będziemy dzielić się najbardziej przydatnymi wskazówkami dotyczących optymalizacji prędkości WordPressa, aby zwiększyć wydajność WordPressa i przyspieszyć swoją stronę internetową. Zapraszamy!

 

Szybkość ma znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o czas ładowania strony. Jeśli Twoja strona WordPress jest powolna i zmusza użytkowników do oczekiwania nawet kilkanaście sekund to najprawdopodobniej odczuwasz też jej negatywne skutki. Widać rosnące wskaźniki odbicia, zmniejszone konwersje i słabe rankingi wyszukiwania. Na szczęście, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć tych problemów! WordPress jako platforma oferuje wiele opcji do optymalizacji witryny, aby uczynić go szybszym i bardziej niezawodnym. W rzeczywistości, nawet jeśli nie jesteś ekspertem w optymalizacji stron internetowych, można użyć kilku metod, aby poprawić czas ładowania witryny szybko.

Badania pokazują, że od 2000 do 2016 r. średnia rozpiętość uwagi ludzkiej spadła z 12 sekund do 7 sekund.

Co to oznacza dla Ciebie jako właściciela strony internetowej?
  • Masz bardzo mało czasu, aby pokazać użytkownikom swoje treści i przekonać ich do pozostania na swojej stronie.
  • Powolna strona oznacza, że użytkownicy potencjalnie opuszczą Twoją stronę zanim jeszcze się załaduje.
  • Według studium przypadku StrangeLoop, które dotyczyło Amazon, Google i innych większych witryn, 1-sekundowe opóźnienie w czasie ładowania strony może prowadzić do 7% strat w konwersji, 11% mniej odsłon i 16% mniej zadowolenia klientów.
  • Ponadto, Google i inne wyszukiwarki już zaczęły karać wolniejsze strony internetowe, spychając je w dół w wynikach wyszukiwania, co oznacza mniejszy ruch na powolnych stronach.
  • Podsumowując, jeśli chcesz mieć więcej ruchu, abonentów i dochodów z Twojej strony, to musisz sprawić, by Twoja strona WordPressa była SZYBKA!
Dlaczego moja strona działa wolno?

Powinieneś być teraz w pełni świadomy negatywnych konsekwencji długich czasów ładowania Twojej strony. Równie ważne jest jednak, abyś wiedział, co powoduje, że strona zwalnia. Przejrzyjmy wiec najważniejsze przyczyny.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną wolnych czasu ładowania i braku wydajności jest po prostu słabo zbudowana strona. Jeśli Twój serwer jest powolny lub doświadcza częstych przestojów to obciążona też jest Twoja strona. Warto dodać, że w dużej mierze to wybrany przez Ciebie dostawca hostingu i dobrany plan hostingowy wpływają na działanie strony. Możemy te dwie rzeczy nazwać właśnie filarem, na którym zbudowana będzie Twoja witryna. Na wstępie więc zalecamy rozpatrzeć takiego dostawcę hostingu, który umożliwi Ci bezawaryjny, szybki i sprawny plan hostingowy.

Innym powodem, dla którego Twoja strona może doświadczyć spowolnienia, jest to, że tworzy zbyt dużo ruchu. Duża liczba odwiedzających jest jednym z najczęstszych powodów wolnego czasu ładowania. Jeśli Twój serwer lub plan hostingowy nie jest gotowy do czynienia z tymi wszystkimi użytkownikami, jego wydajność często będzie cierpieć. Może to oznaczać, że nadszedł czas, aby uaktualnić swój plan hostingowy.

To samo może się zdarzyć, jeśli masz wielu użytkowników zalogowanych jednocześnie na backendzie swojej witryn, np. wykonujących prace – to również zużywa zasoby serwera. Ten problem może być nawet spowodowany celowo przez złośliwych użytkowników lub boty, poprzez taktykę znaną jako atak typu Denial-Of-Service (DoS).

Nieczytelny i niewydajny kod może być również powodem powolnego działania strony. Ten problem powoduje, że strony, które ładują się i uruchamiają dłużej, wyczerpują dodatkowe zasoby w tym procesie.

 

Jak przetestować aktualną prędkość strony?

Teraz, gdy rozumiesz niektóre z przyczyn powolnego ładowania, nadszedł czas, aby zbadać swoją własną stronę i zobaczyć, jak dobrze obecnie działa. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twojej stronie dolegają spowolnienia jest dokładne i regularne testowanie jej. Na szczęście, istnieją darmowe narzędzia, których możesz użyć do szybkiego zebrania tych informacji.

W tym artykule przedstawimy dwa darmowe narzędzia, których możesz użyć do przetestowania szybkości działania Twojej strony. Zalecamy powtarzanie tych testów wielokrotnie w celu uzyskania dokładniejszych wyników. Wskazane jest również regularne przeprowadzanie tych testów. Nowe czynniki mogą mieć wpływ na Twoją stronę internetową i niespodziewanie ją spowolnić więc zawsze musisz być na bieżąco z analizą jej działania.

 

Pingdom Tools

Pierwszą opcją, której będziemy się przyglądać jest Pingdom Tools. Strona ta uzyskuje dostęp do Twoich stron z określonego miejsca i zwraca informacje o tym, jak szybko się ładują. Dostępna jest ona pod adresem  https://tools.pingdom.com/

Proces ten umożliwia przetestowanie szybkości ładowania strony. Dodatkowo, Pingdom Tools ocenia Twoją witrynę na podstawie kilku metryk. Na przykład pokazuje, ile żądań było wymaganych do nawiązania połączenia oraz ile przekierowań musiało zostać wykonanych. W efekcie wynik przedstawiony klasyfikuję Twoją witrynę w porównaniu do innych witryn.

Aby wykonać test, po prostu wpisz adres URL swojej witryny w pole na stronie głównej, a następnie wybierz lokalizację, z której chcesz skorzystać. Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisku Start Test. Możesz zostać umieszczony w kolejce, w zależności od tego, ile osób obecnie korzysta z witryny, ale z naszego doświadczenia wynika, że rozpoczęcie testu trwa zazwyczaj mniej niż minutę. Po zakończeniu testu strona zostanie przeładowana, a Ty będziesz mógł zobaczyć swoje wyniki.

Wyniki będą się nieznacznie różnić za każdym razem więc zalecamy wykonać kilkukrotnie test, aby uzyskać średnią wartość. To da Ci bardziej kompleksowy obraz tego, jak dobrze Twoja strona działa i dostarczy informacji na temat tego, które obszary Twojej strony wymagają poprawy.

 

GTMetrix

Pingdom Tools to doskonały sposób na weryfikacje prędkości strony, ale zalecamy również wypróbowanie GTMetrix, nawet w celach porównawczych. Jest to kolejne darmowe narzędzie do sprawdzania prędkości, które może być niezwykle użyteczne. GTMetrix działa w ten sam sposób, co poprzednie narzędzie i również zapewnia bardziej dogłębną metrykę oferując nawet sugestie dotyczące optymalizacji na podstawie otrzymanych wyników. Narzędzie dostępne jest pod adresem https://gtmetrix.com/.

Możesz rozpocząć test wpisując adres URL swojej witryny na stronie głównej i wybierając opcję Analyze. Test jest nieco bardziej szczegółowy więc jego wykonanie może zająć nieco więcej czasu. Podczas jego wykonywania możesz zobaczyć, ile stron jest przed Tobą w kolejce.

Po zakończeniu testu uzyskasz dostęp do wielu danych. Zobaczysz jak szybko Twoja strona się ładuje, a także inne dane, w tym ogólny rozmiar witryny.

Przewiń stronę w dół, a znajdziesz zakładki z jeszcze bardziej szczegółowymi wynikami testu, takimi jak zużycie zasobów. Aby uzyskać dostęp do wszystkich tych informacji, należy jednak zarejestrować się w celu założenia konta.

Pamiętaj, aby uruchomić ten test również kilka razy, aby uzyskać bardziej wiarygodny, średni wynik. Kiedy już to zrobisz będziesz miał solidną perspektywę o tym, jak dobrze Twoja strona sobie radzi. Następnie możesz zinterpretować wyniki, aby znaleźć obszary, w których Twoja strona mogłaby zostać ulepszona. Uzbrojony w te informacje, nadszedł w końcu czas, aby zobaczyć, jak możesz sprawić, że Twoja strona będzie szybsza.

Co więc spowalnia Twoją stronę WordPress?

Twój raport z testu prędkości będzie prawdopodobnie zawierał wiele zaleceń dotyczących poprawy. Jednakże, większość z nich to żargon techniczny, który jest trudny do zrozumienia dla początkujących. Posiadanie wiedzy co tak naprawdę spowalnia Twoją stronę internetową jest kluczem do poprawy jej wydajności i podejmowania mądrzejszych decyzji długoterminowych. Podstawowe przyczyny powolnego działania strony internetowej WordPressa to:

  • Web Hosting – Zła konfiguracja Twojego serwera WWW może zaszkodzić prędkości Twojej strony internetowej.
  • Konfiguracja WordPressa – Jeśli Twoja witryna WordPressa nie obsługuje stron z pamięci podręcznej to będzie przeciążać serwer, powodując tym samym, że Twoja witryna będzie powolna lub ulegać awariom.
  • Rozmiar strony – Głównie obrazy, które nie są zoptymalizowane dla stron internetowych będą zajmować bardzo dużo – tym samym będą się długo ładować.
  • Używanie złych wtyczek – Jeśli używasz słabo zakodowanych wtyczek może to znacząco spowolnić Twoją stronę.
  • Zewnętrzne skrypty – Zewnętrzne skrypty, takie jak reklamy, ładowarki czcionek, itp. mogą mieć również ogromny wpływ na wydajność Twojej strony.

 

Cieszymy się, że już wiesz, co spowalnia Twoją stronę internetową WordPress. W następnym artykule przyjrzyjmy się i doradzimy, jak przyspieszyć działanie Twojej strony internetowej WordPress 🙂
Call Now Button